Efsanevi Kahraman Yarasa Adam ‘Batman’ Uyarlamaları

 • Batman & Robin-1997
  Batman rolü George Clooney'e verildi. Mr. Freeze rolünde Arnold Schwarzenegger, Poison Ivy rolünden Uma Thurman ve Batgirl rolünde Alicia Silverstone var. Filmde Batman ve Robin bir taraftan kendi takım ruhlarını bir arada tutmaya çalışırken bir taraftan da Gotham Şehrini dondurmaya çalışan Mr. Freeze ve Poison Ivy'i durdurmaya çalışıyorlar. Joel Schumacher yönetmenliğindeki film en kötü Batman filmi olarak değerlendiriliyor.
 • batman and robin-1949
  Columbia Pictures yapımı ikinci 15 mini filmlik seride Batman ve Robin 50 mil içindeki bütün taşıtları çalıştırabilen bir icadı çalan Büyücüyü durdurmaya çalışır. Büyücünün kimliği son bölüme kadar gizlenmekte. Robert Lowerly Batman, Johnny Duncan ise Robin rolünde.
 • Batman Begins-2005
  Christopher Nolan yönetiminde çekilen filmde Batman Karakterini Christian Bale canlandırıyor. Filmin konusu Bruce Wayne'in Batman olmadan önceki maceralarını anlatıyor. Ayrıca Gotham Şehrini yok etmeye çalışan Ra's Al Ghul karakteriyle de mücadele içerisinde. fil için yeni bir Batmobile (the Tumbler) ve Batsuit hazırlanmış.
 • Batman Forever-1995
  Joel Schumacher Warner Bros' tarafından yönetmen yapılınca Michael Keaton rolünden ayrılmış, yerine Val Kilmer Batman rolüne getirilmiş. Filmde Batman, Robin ve Dr. Chase (Nicole Kidman)'in yardımıyla Two-Face ve Riddler (Jim Carrey)'ı banka soygununun ardından yakalamaya çalışıyor.
 • Batman Returns-1992
  Tim Burton ikinci kez yönetmen koltuğunda ve yine Michael Keaton Batman rolünde. Joker'i alt ettikten sonra Batman bu kez de Gotham Şehrini ele geçirmeye çalışan Penguin' i Gotham Şehrinin başkanı olmadan önce durdurmaya çalışır. Bir yandan da Catwoman ile uğraşmak zorundadır. Danny DeVito Penguin, Michelle Pfeiffer Catwoman rolünde.
 • Batman The Movie-1966
  The 20th Century Fox yapımı ilk renklendirilmiş Batman filmi. Ayrıca DC Comics karakterlerinden birinin ilk defa uzun metrajlı filmi çekilmiş oldu. Filmde Batman (Adam West) ve Robin(Burt Ward) ellerinde bütün dünyayı dehidrasyonla yok edebilecek bir icat bulunduran Catwoman, Joker, Penguin ve Riddler karakterlerine karşı mücadele içerisinde.
 • batman-1943
  Columbia Pictures tarafından sunulan 15 bölümlük film serisinde Batman 2. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler Ajanı olarak görev yapmakta. Görevi ise Japon hükümet ajanı Dr. Daka' yı etkisiz hale getirmek. Batman'in ilk defa perdeye taşındığı bu film serisinde Lewis Wilson Batman' i, Douglas Croft ise Robin' i canlandırmakta.
 • Batman-1989
  Warner Bros' yapımı filmin yönetmeni Tim Burton. Filmde Batman, ailesini öldüren Joker'in peşinde. Batman karakterini komedyen Michael Keaton, Joker karakterini ise Jack Nicholson canlandırmakta. Ayrıca Kim Basinger Batman'in aşık olduğu Vicki Vale rolünde. Film en iyi sanat yönetmenliği dalında Academy Award kazanmış.
 • The Dark Knight Rises-2012
  Yönetmenliğini Christopher Nolen'ın yaptığı çekilen en son Batman filminde Gotham Şehri yeni bir düşmanla karşı karşıyadır. Bane (Tom Hardy) artık Batman olmaktan vazgeçmiş Bruce Wayne'i yeniden Batman olmaya ve karşısına çıkmaya zorlar. Filmde Anne Hathaway ve Morgan Freeman rol alıyor.
 • The Dark Knight-2008
  Christian Bale Batman rolünde iki yüzlü Harvey Dent ve mükemmel bir planla banka soyan Joker karakterlerini yakalamaya çalışır. Joker karakterini canlandıran Heath Ledger film sinemalarda gösterilmeye başlandıktan hemen sonra ölür ve Warner Bros' filmi Joker içerikli materyallerle pazarlamaya başlar. Heath Ledger ölümünden sonra En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Academy Awards kazanır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.