Sinemanın Kötü Öğretmenleri

Kindergarten Cop (1990)
Mobil uygulamamızı indirin!

Türkçe:
İngilizce:
Kitapp sözleri için kitapp uygulamamızı indirin;

Bugün Öğretmenler Günü. Öğretmenlerimizi çok seviyoruz, hepsinin yeri biz de ayrı. Fakat bu listedekiler gerçek hayattakilere hiç benzemiyor. İşte sinemanın kötü öğretmenleri:

1) Kindergarten Cop (1990)

Kindergarten Cop (1990)

Kindergarten Cop (1990)

John Kimble (Arnold Schwarzenegger), zorlu Los Angeles sokaklarının üstesinden gelmeye her daim hazır kıdemli bir dedektiftir. Derken azılı bir suçluyu yakalamak üzere belki de şimdiye kadar karşılaştığı en zorlu görevlerden biri verilir. Kimliğini saklayacak ve bir anaokulu öğretmeni olacaktır. Yalnız çabuk sinirlenmekte ve kontrolünü çabuk kaybetmektedir.

2) Half Nelson (2006)

Half Nelson (2006)

Half Nelson (2006)

Dan Dunne, alışık olduğunuz öğretmenlerden birine benzemiyor. Hayır, sadece öğrencilerine varoluştan, Amerikan İç Savaşı’ndan, özgür düşünceden, diyalektikten bahsettiği için değil; sınıf içinde son derece dinamik ve öğrencileri ile sağlam ilişkileri olan bir insan iken sınıf dışında uyuşturucu bağımlılığının pençesinden bir türlü kurtulamayan ve hep bir kaybeden olmaya mahkum bir insan olduğu için de…

3) The Breakfast Club (1985)

The Breakfast Club (1985)

The Breakfast Club (1985)

The Breakfast Club (1985)
Shermer kolejinde birbirlerini neredeyse hiç tanımayan bir grup öğrenci okulda cezaya kalırlar. Okul müdürü Bay Vernon ise onları tek bir sınıfın içinde tutmaya çalışmaktadır. Fakat film eğitimde sıkıcı olan her şeye baş kaldırmaktadır.

4) The Faculty (1998)

The Faculty (1998)

The Faculty (1998)

Günümüzdeki birçok okul gibi, Herrington Lisesi de ilk günlerini çoktan geride bırakmıştır… Duvarlar korkunç, kitaplar güncellikten uzak, öğretmenler tükenmiş, bununla beraber koridorlar Amerika’nın geleceği ile dolu…
Genç öğrenciler; yalnızlar, liderler, dahiler gibi çeşitli özelliklere sahiptirler ve bir tarafta anlaşamadıkları aileleri ile mücadele ederken diğer yanda öğretmenleri ve öteki tarafta ise asla peşlerini bırakmayacak hormonları ile mücadele ederler…
Fakat Herrington Lisesi’ndekiler daha da büyük bir tehdit ile uğraşmak zorundadır. Dünyayı uzaylı istilasından korumak…

5) Teaching Mrs. Tingle (1999)

Teaching Mrs. Tingle (1999)

Teaching Mrs. Tingle (1999)

Tüm hayatı boyunca Leigh Ann Watson (Katie Holmes), her zaman doğru olanı yapmıştır. Bu kasabadan çıkış bileti ise okulun en iyi öğrencisine verilecek olan burstur. Tek ihtiyacı tarih dersinden bir “A” almaktır. Fakat burada bir problem ile karşılaşacaktır; 20 yıldır Grandsboro Lisesi’ndeki öğrencileri korkutan tarih öğretmeni Bayan Tingle. Haksız yere kopya çekmekle suçlanınca üç arkadaş gırtlaklarına kadar gömüldükleri kurtulmaları imkansız gibi görünen bu durumdan masum olduklarını kanıtlayıp sıyrılmanın bir yolunu bulmak zorundadırlar. Asıl eğlence oyunda kalabilmek için öğretmenlerin kendi yarattığı kurallarla yenmek zorunda kalınca başlar… Bayan Tingle ile karşılaşmak başlı başına bir kabustur. Memnun olmayı reddeden, kendi kurallarıyla oynuyan, öğrencileri hem de en iyilerini bile sınıfta bırakmaktan sadistçe zevk alan bir öğretmendir.

6) Mr. Woodcock (2007)

Mr. Woodcock (2007)

Mr. Woodcock (2007)

Forest Meadow Ortaokulu Öğrencileri için, beden eğitimi dersleri oyun zamanı değil, sert mi sert Bay Woodcock’un (Billy Bob Thornton) denetiminde, zihinsel ve bedensel aşağılanmaya katlanma egzersizidir. Bir beden dersi sınıfından çok askeri talim kampı gibi geçen derslerde, Woodcock’un verdiği fiziksel eğitim dersi yeni bir anlam kazanır: Bu derste her çocuğun kusuru ya da zaafı, nefret edilen öğretmenin çaldığı düdüğün sesinden sonra gelen işkence ve utançtan payını alır.

7) Harry Potter serisi (2002-2011)

Harry Potter serisi (2002-2011)

Harry Potter serisi (2002-2011)

Dumbledore Profesör Snape’e güvense de öğrencilerin kendisinden nefret etmesi için onları aşağılamaktan ve öğrenciler arasında ayırım yapmaktan geri durmaz. Dumbledore’un ona neden güvendiğini görmek için filmleri sonunda kadar seyretmeniz gerekiyor.

8) Election (1999)

Election (1999)

Election (1999)

Tracy Flick (Reese Witherspoon), başarılı ve hırslı bir öğrencidir. Son hedefi ise Carver Koleji öğrenci başkanı olmaktır. Okulun sevilen öğretmeni Jim McAlllister (Broderick) Tracy’nin başarıyı bir saplantı haline getirdiği düşüncesiyle onun karşısına bir rakip çıkarır.
Öğrencilerden birini başkanlığa adaylığını koyması ve çalışması için ikna eder. Ancak Tracy’yi durdurmaya çalışmasının diş macunu tüpe geri doldurmaya çalışmaktan pek bir farkı yoktur.

9) The Roommate (2011)

The Roommate (2011)

The Roommate (2011)

Profesör Roberts, öğrencilerin kendisiyle istediği gibi konuşmasına izin verip ardından şiddet uygulayabilen biridir. Kadroya alınmayacak bir öğretmen olduğu kesin.

10) Notes on a Scandal (2006)

Notes on a Scandal (2006)

Notes on a Scandal (2006)

Barbara Covett (Judi Dench) iş dışında umutsuz ve yalnız bir hayatı olan demir bir yumrukla sınıfını yöneten bir öğretmendir. Neşe saçan yeni sanat öğretmeni Sheba Hart’la (Cate Blanchett) tanışana kadar bu böyledir.
Buna rağmen Barbara başta çok hoşlandığı yeni kafadar arkadaşı Sheba’nın bir öğrenciyle ilişkisi olduğunu öğrenince kıskançlık ve öfkesine yenilip kontrolden çıkar.

11) The Magdalene Sisters (2002)

The Magdalene Sisters (2002)

The Magdalene Sisters (2002)


Diğer birçok benzeri manastırlarda da olduğu üzere buralar, hapishane gibi işlemektedir. Genç kızlar, ev işi, çamaşır ya da zor başka işleri yapmak zorundadırlar. Buna mecbur kılınırlar. O dönem, Teokratik Katolik İrlanda’daki mevcut manastırlardan bazıları “düşmüş” adledilen kızlar içindir. Burada genç kızlar süresiz olarak hapsedilirler ve çarptırıldıkları ıstırap yüklü cezalara katlanırlar.

12) One Eight Seven (1997)

One Eight Seven (1997)

One Eight Seven (1997)


Bay Garfield, önceden öğrenciler tarafından saldırıya uğradığı için öğrencilere karşı hiç güveni yoktur. Fakat bu güvensizlik sınırını nerede çekeceğini bilemez. Öğrencilerle gerçek rus ruleti oynamaya kadar gidebilen biridir.

13) Cracks (2011)

Cracks (2011)

Cracks (2011)


Güzeller güzeli İspanyol Fiamma (Maria Valverde) saygın bir İngiliz yatılı okuluna kaydolur Onun gelişiyle okuldaki dengeler değişmeye başlar Fiamma’nın yüzme yeteneği, tavrı ve davranışları herkesi büyülemiştir Okuldaki kızlar grubunun idolü olan Öğretmen Miss G (Eva Green) de öğrencileri gibi ondan etkilenir Ancak zamanla Fiamma’yı takıntı haline getirince genç kızın hayatı cehenneme döner.

Kaynak: Mynet

Sevebilirsin...