Senna Replikleri (2010)

Mobil uygulamamızı indirin!

Türkçe:
İngilizce:
Kitapp sözleri için kitapp uygulamamızı indirin;
Senna (2010)

Senna (2010)

Yönetmen / Director: Asif Kapadia
Oyuncular / Stars: Ayrton Senna, Alain Prost, Frank Williams..

Senna “Brezilya dışında dünya şampiyonasında yarışmak için Avrupa’ya geldiğimde yıl 1978’di. Bize saf yarışçılığı, saf mücadeleyi öğrettiler. O zamanlar politikalar yoktu. Kazanana para da verilmiyordu.
Gerçek yarışçılık oydu.”

1984’te Monte Carlo Grand Prix’de haksızlık yapıldıktan sonra verdiği röportajda, Senna “Kazanma şansım çok yüksekti. Ama çizgiyi birinci geçene kadar emin olamazsınız. Formula 1 politika ve para demek. Henüz önemli bir pilot değilseniz böyle şeylerle karşılaşırsınız.”

Senna “1984 yılında Formula 1’e ilk geldiğimde daha yeni başlıyordum. Öğrenecek ve başaracak çok şeyim vardı. Aldığım her iyi sonuç bir sürecin parçasıydı ve motivasyondu.”

Anlatıcı “Ayrton’un tarzını anlatan tek bir kelime vardı: Hızlı. Aracı kapasitesinin çok daha üstüne çıkarırdı. Frene geç basardı, virajları uçarcasına geçerdi ve araç hep limitinin üstündeydi. Sanki aracını
pistte tutabilmek için onunla dans ederdi.”

Anlatıcı “80’lerin ortasında mağlup edilmesi gereken takım McLaren’di. Ron Dennis en iyi takım patronuydu, Alain Prost da en iyi pilottu. Prost’a profesör derdik çünkü düzenli olarak puan almak için her şeyi hesaplardı. Beşinci bitirmesi gerekiyorsa o puanları almak için beşincilik mücadelesi verirdi. Üçüncülüğe, ikinciliğe ya da birinciliğe yarışmazdı. Sporun politikalarından da iyi anlardı. Bu oyunu herkesten daha akıllı oynardı.”

Senna kazandıktan sonra “Son turda inanılmaz mutluydum. Tanrı’ya şükrettim. İnanılmazdı, onca talihsizliğe ve baskıya rağmen şampiyonluğu kazanacaktım. Tanrı’nın varlığını o zaman hissettim. Tanrı’yı gördüm. Benim için çok özel bir andı. Kelimelerle anlatamam. O anı hep hatırlarım.”

Çeşitli anlatıcılar “Senna-Prost mücadelesini birkaç yıl izledik. Formula 1 için harika olmuştu. Şimdi spor haberi: Bir aşk hikayesinin sonu. Televizyon reytingleri artmıştı. İnsanlar bunu konuşuyordu. Tartışmalı, şaşırtıcı ve etkileyici bir hikâyeydi. Sporun başarısı da artmıştı. Reklam gelirleri artmıştı.”

Jean-Marie Balestre “En iyi karar benim kararımdır!”

Senna “Kendimi geliştirmeye devam etmek istiyorum. Daha iyi olmak istiyorum. Bu beni mutlu ediyor. Öğrenme sürecimin yavaşladığını hissedersem pek mutlu olmam. Bunu sadece kariyer ve yarışçılık açısından değil, insan olarak da söylüyorum. Tabii ki pilot olarak öğreneceklerimden çok,
insan olarak öğreneceklerim var. Çünkü kariyerim daha uzun süreler devam etmeyebilir. Ama umarım hayatım uzun sürer. Belki de daha hayatımın yarısına geldim. Hayatta yapacak, öğrenecek çok şeyim var. Kendimi bir bütün olarak hissettiğimde mutluluk da kendiliğinden gelecektir. Ama henüz kendimi
bir bütün olarak görmüyorum. Ama önümde bunu yapacak çok zamanım var.”

Senna’nın kabrinde yazan yazı “Tanrı’ya olan sevgimden beni hiçbir şey ayıramaz.”


İlgili Bağlantılar:
IMDb

Sevebilirsin...