Ayşe Şasa için anma programı

Mobil uygulamamızı indirin!

Türkçe:
İngilizce:
Kitapp sözleri için kitapp uygulamamızı indirin;

aysesasaran

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), bir hafta önce sonsuzluk âlemine göç eden, Türk sinemasının unutulmaz senaristi ve yazarı Ayşe Şasa hakkında bir anma programı düzenliyor.

Sinema yazarı ve eleştirmeni İhsan Kabil’in idareciliğinde gerçekleşecek olan anma toplantısı, Timaş Kitapkahve’de bugün (26 Haziran Perşembe) saat 18.00’de başlayacak. “Bir ruh maceracısı Ayşe Şasa” başlıklı “Bâbıâli Sohbetleri” programına tanınmış yönetmenler, senaristler, yazarlar, gazeteciler ile kültür sanat dünyasından bir çok kişinin katılması, duygu, düşünce ve hâtıralarını dinleyicilerle paylaşması bekleniyor. Yayımlanmış eserleri bulunan, tasavvufa yakın ilgisi dolayısıyla çok sevilen Ayşe Şasa, 16 Haziran 2014 tarihinde 73 yaşında iken İstanbul’da hayata veda etti.

BİR RUH MACERACISI

Ayşe Şasa, 1941 yılında İstanbul’da doğdu. 1960’ta Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. 1963-1965 yılları arasında Robert Kolej’in İdari Bilimler Bölümü’ne devam etti. 1963’ten başlayarak Türk sinemasında senaristlik yaptı. “Murat’ın Türküsü”, “Ah Güzel İstanbul”, “Utanç” ve “Gramofon Avrat” gibi filmlere imza attı. Zengin bir ailede Hıristiyan mürebbiyelerin elinde büyüyen ve bir dönem Marksist dünya görüşünü benimseyen Ayşe Şasa, Kemal Tahir’in yakın çevresinde bulundu ve onun fikirlerinden etkilendi. İkinci evliliğini Ünlü Yönetmen Atıf Yılmaz ile yaptı. 1980’li yıllarda ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirdi. Doktorlar şifozren teşhisi koydu. On yıllık inziva dönemi sırasında sinema piyasasından tamamen çekilen, bu arada tasavvuf dünyası ile tanışan Şasa, senarist Bülent Oran ile evlendi. Düşünce ve inanç dünyasında büyük dönüşüm yaşadı. 1993’te sinemayla ilgili denemelerini Yeşilçam Günlüğü adıyla yayınladı. Diğer kitapları Bir Ruh Macerası, Şebek ve Delilik Ülkesinden Notlar’dır.

Sevebilirsin...