9 Ghibli Animesine İlham Kaynağı Olan Mekanlar

Mobil uygulamamızı indirin!

Türkçe:
İngilizce:
Kitapp sözleri için kitapp uygulamamızı indirin;

Studio Ghibli, klasik animasyon teknikleri ve sürreal hikayeleri ile kalbimizin çocuksu tarafına hitap etmeyi çok iyi başaran bir stüdyo. Sadece anime severlerin değil, tüm dünyada geniş bir izleyici kitlesinin takip ettiği stüdyonun pek çok animesi gerçek yerlerden ilham alıyor. İşte 9 Ghibli animesine ilham veren yerler:

1. The Secret World of Arrietty

Koganei, Tokyo, Japonya
ARRIETTY un film de Hiromasa Yonebayashi

3
Koganei, Tokyo bölgesinin ikinci en büyük parkı. Turistlerin çok bilmediği Koganei, Tokyo’nun gizli kalmış cevherlerinden biri. Rengarenk çiçekleri ve pek çok tür ağacı barındıran park, fotoğrafçıların çokça tercih ettiği bir alan. Parkın bir diğer özelliği ise Stüdyo Ghibli binasına da ev sahipliği yapması.

2. Castle in the Sky

Paronella, Queensland, Avustralya
4

5
Paronella Parkı, kale yapma hayaliyle işe girişen İspanyol göçmen Jose Paronella tarafından Avustralya’da inşa edilmiş. Turistler tarafından oldukça ilgi gören parkın içinde Jose’nin hayallerini süsleyen İspanyol kaleleri benzeri pek çok bina bulunuyor.

3. Porco Rosso

Stiniva Koyu, Vis Adası, Hırvatistan (Porco’nun Gizlenme Yeri)
6

7
Stiniva, önündeki ufak yarıktan yani 4-5 metrelik denizden giriş sağlanabilen bir koy ve bu durumu onu mükemmel bir gizlenme yeri haline getiriyor. Koruma altındaki bu yere yürüyerek gitmek hayli meşakkatli. Bu sebeple Hırvatistan’ın kesinlikle görülmesi gereken ilk 5 yerinden biri sayılan Stiniva’ya gitmek isterseniz deniz taşıtlarını tercih etmek daha iyi olacak gibi gözüküyor.

4. Kiki’s Delivery Service

Visby, Gotland, İsveç
MCDKIDE EC005

9

Visby şehri, Ortaçağ’dan kalma yapılarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve eski kilise kalıntıları gibi pek çok eski binaya sahiplik yapan bir şehir. Özellikle Ringmuren adı verilen surlar en önemli kalıntılardan sayılıyor.

Gamla Stan, Stockholm, İsveç
10

11

Stockholm’ün merkezi olan ve günümüzde Eski Kent olarak bilinen Gamla Stan, Helgeandsholmen’in yanındaki merkez adada 1300′lerden 1500′lere kadar kent olarak kullanılmış. Turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Gamla Stan, Ortaçağ’ın tüm İskandinav mimarisinin de izlerini taşıyor.

Ross Bakery, Tasmanya, Avustralya (Guchokipanya)
12

13
Tasmanya’da bulunan bu ufak fırın anime hayranları sayesinde oldukça müşteri kazanmış. Hatta bu popülerliğinden faydalanarak, tavan arasını yatak odası olarak düzenleyip Kiki’nin odası diye turistlere açmışlar.

5. Ponyo

Setonaikai Ulusal Parkı, Japonya

14

15

Setonaikai ya da Seto İç Denizi 3000 adayı içeren ve 1934′de doğal parka çevrilen bir alan. İçerdiği adalardan bazıları yerleşime açılmış, zamanla da sanat takipçilerinin ve sahil tutkunlarının tercih ettiği mekanlar haline gelmiş.

6. Princess Mononoke

Yakushima, Osumi Adaları, Kagoshima, Japonya

16

17
Yakushima, Japonya’nın 1000 yıldan daha yaşlı sedir ağaçlarının bulunduğu yarıtropik iklimdeki en önemli ormanlarından biri. Ada, 2000 metreden yüksek dağları ile de yürüyüşçülerin tercihi.

7. Howl’s Moving Castle

Colmar, Fransa
18

19
Fransa’nın kuzeydoğusundaki Alsace bölgesinde yer alan ve Fransa’nın “gizli cenneti” olarak adlandırılan Colmar kasabasının 9′uncu yüzyıla kadar dayanan bir geçmişi var. Rengarenk tarihi binaları ve doğal güzelliğiyle beğeni toplayan kasaba, farklı özelliklere sahip mimarisi ve müzeleriyle de turistlerin ilgisini çekiyor.

8. My Neighbor Totoro

Sayama Tepeleri, Saitama, Japonya

20

21
Sayama Tepeleri, Tokyo’nun kuzeybatısında yer alıyor ve 4 adet önemli parkı da içinde bulunduruyor. Bu parklarda ise Sakura ağaçlarını izlemekten, pikniğe, çömlek yapımından, el sanatlarına pek çok aktivite yapılabiliyor.

9. Spirited Away

Jiufen, Tayvan
22

23
Tayvan’ın kuzeydoğusunda bulunan Jiufen önceden altın madenciliğinin başkenti olarak geçiyormuş ülkede, şimdi ise alışveriş tutkunları için bir alan haline gelmiş. Eski sokakları; kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu. En öne çıkan özelliklerinden biri ise Pasifik okyanusunu seyrederken yiyebileceğiniz birbirinden farklı pek çok yiyecek.
24
Alıntıdır.
Kaynak: whenonearth.net

Sevebilirsin...